Görüyor, İşitiyor, Biliyor ve Talep Ediyoruz!

Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit yurttaşları olarak 31 Mart günü bir seçim yaptık. 1950 den beri alıştığımız gibi, bir pazar günü, heyecanla, coşkuyla sandıklarımıza gittik ve en kıymetli yurttaşlık vazifelerimizden birini yerine getirdik. Oy kullandık. Her gün televizyonlardan ve meydanlardan bize söz söyleyenlere, biz de kendi sözümüzü sandıkta söyledik. Sandık biz yurttaşların kendini en iyi ifade edebildiği ve kendi geleceğimize dair kararları doğrudan, en meşru şekilde verdiği, demokrasimizin ve geleneğimizin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Bugün 13 Nisan 2019 ve Dünyanın en büyük 5 kentinden birinde, Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’da hala bir belediye başkanı yok. Sandıktan çıkan sonuçlara itibar edilmemesi, sandıktan çıkan sese yetkililerin kulaklarını tıkaması, ülkemize telafisi mümkün olmayan zararlar verecek, beraber ve huzur içinde yaşama şevkimizi yok edecektir. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin eşit yurttaşları olarak, tüm yetkili kişi ve kurumları yaptığımız seçime saygı duymaya çağırıyor, oluşan bu belirsizlik halinin bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz.

Hepimiz gördük; Medyanın bütün gücüne rağmen olağan dışı yöntemlerle toplumun kutuplaştırmasına ve türlü tehditlere rağmen iktidar partisi kazanamadı. Kaç gündür seçim sonuçları ve halkın iradesi kabul edilmiyor.

Hepimiz işittik; Daha sandıkların açılmadan "Biz kazandık!” diye ilan edenler, kazanamadığını anlayınca sandıklara itiraz yoluyla sonuç almaya çalıştılar. O da olmayınca şimdi de seçimleri yenilemeye çalışıyorlar.

Hepimiz biliyoruz; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı 31 Mart'taki seçimi kazanan Sn. Ekrem İmamoğlu'dur.

Hepimiz talep ediyoruz; Herkes seçmenin iradesine saygı göstermeli ve sandıktan çıkan sonucu olgunlukla kabul etmelidir.

DiEM25 Istanbul1DSC